Şantiye elektrik aboneliği ve gerekli evraklar; yapı inşa sürecine yeni başlayan bireyler için en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Ülkemizde elektrik aboneliklerinin kullanım amaçlarına göre dizayn edilmesi sonucunda ortaya çıkan bu farklılık kendi içerisinde de bir takım bölümlere ayrılır.

DÇ Mühendislik olarak elektrik aboneliği ve elektrik ile alakalı bütün işlemlerinizde sizlere destek olurken şantiye elektrik aboneliği ve gerekli evraklar konusunda size geniş bilgiler sunmayı hedefliyoruz.

Abonelik Belgeleri – Şantiye Şahıs

Şantiye elektrik aboneliği almak isteyen gerçek kişilerin abonelik için başvuru yaparken takip edeceği yol ve toplaması gereken evrakların farklı olduğu bilinmelidir. Bu ayrım genel anlamda gerçek kişiler ve tüzel kişilere uygulanan vergilendirme ile ilgili olduğu gibi tarife farklılıklarından da kaynaklanmaktadır.

DÇ Mühendislik olarak aşağıdaki belgeleri sizden talep ettikten sonra kısa süre içerisinde şantiye elektrik aboneliği almanıza yardımcı oluyoruz. İlgili kurum nezdinde gerçekleşen başvuru ve işlemler sonrasında elektrik bağlantınızın gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.

Şantiye elektriğini meskene çevirmek için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Tapu Fotokopisi
 • Avam ( YAPI) Projesi
 • Yapı ruhsatı fotokopisi
 • İkamet Kâğıdı Aslı
 • Kimlik fotokopisi (TC numarası)
 • Elektrik Sayaç Faturası(Sayaç No, Marka, Model Bilgileri)
 • En Yakın Komşu şantiye Abone Numarası (Bina merdiven otomatiği vs.)
 • ED50 Kodlu Aplikasyon Krokisi

Abonelik Belgeleri – Şantiye Şirket

Şantiye elektrik aboneliği almak isteyen tüzel kişilerin abonelik için başvuru yaparken nasıl bir yol izleyeceği ve hangi belgeleri toplaması gerektiği ile ilgili aşağıda detayları bulabilirsiniz. Bir tüzel kişilik için hem takip edilecek başvuru yolu hem de toplanması gereken belgeler farklıdır. Söz konusu ayrım genel anlamda gerçek kişiler ve tüzel kişilere uygulanan vergilendirme ile ilgili olduğu gibi tarife farklılıklarından da ortaya çıkmaktadır.

DÇ Mühendislik olarak aşağıdaki belgeleri sizden talep ettikten sonra kısa süre içerisinde şantiye elektrik aboneliği almanıza yardımcı oluyoruz. İlgili kurum nezdinde gerçekleşen başvuru ve işlemler sonrasında elektrik bağlantınızın gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.

 • Tapu Fotokopisi
 • Yapı Ruhsatı Fotokopisi
 • Avam (YAPI) projesi
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Ticari Sicil Gazetesi ASLI veya Noter Tasdikli Örneği
 • İmza Sirküleri Fotokopisi
 • Yetkili Kişinin Kimlik Fotokopisi
 • Yetkili Kişinin İkametgâh Kâğıdı Aslı
 • Elektrik Sayaç Faturası
 • Sayaç No, Marka, Model Bilgileri
 • En Yakın Komşu şantiye Abone Numarası
 • ED50 Kodlu Aplikasyon Krokisi

Şantiye Elektriğini Meskene Çevirmek

Şantiye elektriği başvurusu gerekli belgelerin tamamlanması sonrasında bölgedeki elektrik dağıtıcı olan firmaya yapılmaktadır. Gerekli belgeler sonrasında şantiye elektrik aboneliği iptali ile birlikte belgelerde ve yapıda herhangi bir sorun yoksa kısa süre içinde mesken aboneliğine geçilmektedir. Mesken abonelik işlemlerinin tamamlanması için elektrik sayacının takılmış olması da gerekmektedir. Sayaç işlemlerinin tamamlanması sonrasında şantiye aboneliğinden mesken aboneliğine geçiş aşaması tamamlanacaktır.

Şantiye Elektriği Nasıl Meskene Çevrilir?

Şantiye aboneliğinden mesken aboneliğine geçiş çeşitli belgelerin toplanması ve uygun başvuru yapılması ile mümkündür. Gayrimenkullerin inşaat halindeyken elektrik bağlantılarının yapılması için şantiye aboneliği açılmaktadır. Bu abonelik normal elektrik aboneliğinden farklıdır ve inşaat tamamlandıktan sonra şantiye elektriğinin meskene çevrilmesi gerekir.

İnşaatı tamamlanan ve sıhhi tesisat, muayene ve kabul işlemlerinin tamamlanması sonrasında bireysel aboneliklerin açtırılması gerekir.

Şantiye Elektriği Neden İptal Edilir?

Şantiye elektrik aboneliği iptali yapıdaki her kişinin veya firmanın kendi sayaçlarına kavuşarak kendi tüketimleri kapsamında fiyatlandırılmalarını sağlar. Bunun yanında şantiye elektriği kesilmeden konut aboneliği alınabilir mi sorusuna da olumsuz yanıt verilmektedir. Başka bir deyişle mesken aboneliği için mutlaka şantiye aboneliğinin iptal edilmesi gerekmektedir.

Şantiye Elektriği Nasıl Bağlanır?

Şantiye elektriğinin bağlanması yapının inşaat sürecinde inşaat işlerinde kullanılmak üzerine hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Ancak elektriğin şebekeden alınması ve ilgili kısımlara aktarılması için uzman hizmeti almak gereklidir.

Şantiye elektrik aboneliği ile ilgili tüm işlemlerinizde DÇ Mühendislik olarak sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz. Detaylı bilgi, soru veya sorunlarınız varsa, uzman ekiplerimizle 7/24 iletişime geçmekten çekinmeyin!

Neden DÇ Mühendislik?

DÇ Mühendislik olarak elektrik ve taahhüt işleri olmak üzere her türlü ihtiyacınıza çözüm üreten anlayışımız ile sizlere destek olmayı hedefliyoruz. Bu noktada karşılaşacağınız bütün zorlukları pro-aktif hizmet anlayışımız çerçevesinde ortadan kaldırırken en doğru hizmeti almanıza olanak sağlıyoruz. Üstelik projelendirme ve bütçelemede doğru tercihlerle bütçenize uygun çözümlerle hizmet alabilmenizin kapılarını ardına kadar aralıyoruz.

Sık Sorulan Sorular

Şantiye elektriği neden kullanılır?

Yapının inşaat halindeyken makinelerin çalışması için kullanılır.

Şantiye elektriğini kim öder?

Yapı sahibi elektrik borcunu ödemektedir.