Kompanzasyon Sistemi Nedir?

Kompanzasyon sistemi nedir sorusu çoğu kişinin kafasını karıştırmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse; işletmelerin güç kat sayılarının düzeltilmesi için gerekli olan ölçü aletlerinin ve kondansatörün üzerinde yer alan pano olarak ifade edilmektedir. Kompanzasyon sistemi ve panoları transformatör, balast, motor gibi endüktif yükleri çeker. Gerekmesi durumunda ise reaktif güçleri de çekebilecek bir güce sahiptir. Kompanzasyon sistemleri, elektrik sistemlerinin en kusursuz şekilde çalışmaları için gerekli olan güce sahiptir.

Elektrik sistemlerinin insanlar için ne kadar önemli ve gerekli olduğu göz önüne alındığında kompanzasyon sistemi ve pano yapımının da o denli önemli olduğunu ifade edebiliriz. Bu noktada DÇ Mühendislik olarak en kaliteli ve profesyonel bir şekilde kompanzasyon sistemi ve pano yapımı hizmetini sizlere sunuyoruz. Peki, DÇ Mühendislik olarak sizlere sunduğumuz kompanzasyon sistemi neden gereklidir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kompanzasyon Sistemi ve Panoları Neden Gereklidir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi elektriğin insan hayatı için küçümsenemez derece önemi vardır. Bu doğrultuda elektrik sistemlerinin kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlayan kompanzasyon sistemi ve panolarının da büyük bir öneme sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebilmek mümkündür. Elektrik enerjisinin, santrallerden çok daha küçük alıcılara dağıtımı esnasında herhangi bir enerji kaybının yaşanmaması gerekmektedir. Kompanzasyon sistemi ve panolarının düzgün bir şekilde çalışmaması durumunda söz konusu kayıplar meydana gelebilmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte evlerde kullanılan elektronik cihazlarda bir artış meydana gelmiştir. Her evde bulunan buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, klima gibi elektronik cihazlar elektrik enerjisine olan ihtiyacın da artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra elektrik üretiminin de gün geçtikçe maliyetli bir hale gelmesi şebekelerden taşınan elektrik enerjisinin çok daha kıymetli olmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda kaliteli ve ucuz elektrik enerjisinin üretilmesi için kompanzasyon sistemlerine ihtiyaç duyulur.

Kompanzasyon Sistemleri ve Panosu Olmazsa Ne Olur?

Kompanzasyon sistemlerinin olmaması yani reaktif güçlerin kompanze edilememesi durumunda aşağıdaki olaylar meydana gelecektir.

  • Şebekelerde ciddi enerji kayıpları ortaya çıkar.
  • Dağıtım ve üretim sistemlerinin enerji kapasitesinde bir azalma meydana gelir.
  • Enerji santrallerinde ki gerilimin düşmesi ve taşınan gücün sınırlandırılması gibi sorunlar meydana gelir. Bu da enerji taşıma kapasitesini doğrudan etkiler.

Yukarıda bahsedilen durumların meydana gelmesini önlemek amacı ile reaktif enerjinin kompanze edilmesi gerekir. Bu sayede şebeke taşıma kapasitesi artırılır ve enerji israfının önüne geçilir. Söz konusu faydalardan yararlanabilmek adına Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun aldığı son karara göre kompanzasyon sistemlerinin kullanımı zorunluğu hale getirilmiştir.

Kompanzasyon Sistemi ve Pano Yapımı

Sizin de kompanzasyon sistemi ve panosu yapımına ihtiyacınız varsa doğru adrestesiniz. DÇ Mühendislik olarak sizlere en kaliteli kompanzasyon sistemi ve panosu yapımı hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz.

Detaylı bilgi, soru veya sorunlarınız varsa, uzman ekiplerimizle 7/24 iletişime geçmekten çekinmeyin!