Elektrik trafo bakım onarımı, belirli aralıklar ile elektrik trafolarında yapılması gereken bakım ve onarım hizmetlerini ifade etmektedir. Trafolar enerji nakillerinin sağladığı tesislerdir. Söz konusu tesislerden düzenli bir şekilde elektrik dağıtımının gerçekleştirilebiliyor olması son derece önemlidir. Aksi takdirde elektrik kullanımında çeşitli problemler meydana gelecektir. Fakat trafolarda yüksek gerelim nedeni ile bazı problemler meydana gelebilir.

Meydana gelen bu problemler doğrultusunda enerjinin gerektiği gibi ve düzenli bir şekilde dağıtılması mümkün değildir. Bu doğrultuda trafo bakım ve onarımının düzenli bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Trafo bakım onarımının düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor olması bakım maliyetlerinin de azalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda enerji dağıtımı konusunda da herhangi bir aksaklık meydana gelmeyecektir.

Elektrik Trafo Bakım Onarımı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi elektrik trafo bakım onarımını düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Düzenliden kasıt ise yılda bir kez şeklindedir. Genellikle yılda bir kez yapılan trafo bakım ve onarımı ile trafolarda yıl içerisinde meydana gelebilecek her türlü arıza engellenmiş olur. Bunun yanı sıra gerekli olması durumunda trafo bakım onarımı yılda iki kez de gerçekleştirilebilmektedir. Trafo bakım ve onarımının düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda olası iş kayıplarının da önüne geçmek mümkündür. Söz konusu hizmetler kapsamında zamansız bir şekilde meydana gelebilecek arızalar engellenebilmektedir.

Söz konusu elektrik trafoları arızaların pek çok nedeni olabileceği gibi en önemli nedeni ise yüksek gerilim olarak ifade edilir. Enerji nakil hattının söz konusu yüksek gerilimi kaldıramaması ile trafolarda arızalar meydana gelir. Bu arızaların önceden tahmin edilebilmesi mümkün değildir. Ancak düzenli bakım ve onarım ile önüne geçebilmek mümkündür.

Elektrik Trafo Bakımı Neden Önemli?

Elektrik trafoları yüksek elektrik ihtiyacının olduğu alanlarda ihtiyaç duyulan elektriğin sağlanması için kullanılmaktadır. Trafo bakım ve onarım işlemleri sorunsuz verimlilik almak açısından önem taşır. Trafolar hem komplike yapıda hem de tehlikeli oldukları için bakım işlemlerinin mutlaka alanında uzman personel tarafından yapılması gerekmektedir. Olası bir büyük arızada elektrik trafosu fiyatları oldukça yüksek olduğu için işletme maddi kayba uğrayacaktır. Bu türden kayıpları önlemek için rutin bakımlarının yapılması gerekecektir.

Trafo tamiri için sağlanacak olan hizmetler güç ve gerilim hattındaki bakımları da içermektedir. Farklı güç ve gerilimlerde olan trafolara yönelik sunulan bakım hizmetleri aynı zamanda güç artırımını da içermektedir.

Trafo Güç Artırımı

Trafo güç artırımı nasıl yapılır sorusuna bağlı olunan enerji dağıtım şirketine başvuru yapılarak işleme alınmaktadır yanıtı verilebilir. Ancak bunun için tekrar projelendirme gerekmektedir. Projelendirmenin yapılması için DÇ Mühendislik ile iletişime geçebilir ve güç artırımı için uygun olacak proje işlemlerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Elektrik Trafo Bakım ve Onarımı Nasıl Yapılır?

Trafo bakım onarımının düzenli yapılması gerektiğinden bahsettik. Bu doğrultuda bakım ve onarım işlemi sırasında aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi gerekir.

  • Elektrik trafolarında üç ayda bir vida ve somun kontrolünün yapılması gerekir.
  • Somun ve vidalar meydana gelebilecek gevşekliklerin sıkılması gerekir.
  • Trafolarda ki yağların düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.
  • Trafolarda izolasyon yağları bulunur. Bunların da düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Trafoların giriş ve çıkışlarının yer aldığı alanların en az 3 ayda bir temizlenmesi gerekmektedir.
  • Trafolarda yer alan izolasyon yağının hava ile temas etmesi durumunda rutubet meydana gelir. Rutubet trafoların performansının azalmasına neden olur. Bu nedenle izolasyon yağının da düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir.
  • Trafolarda yer alan topraklama kısmının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Çünkü söz konusu topraklama kısmında herhangi bir arızanın meydana gelmesi trafolarda ciddi problemlerin yaşanmasına neden olacaktır.

Elektrik trafolarında bakım ve onarım hizmetlerinin ne denli önemli olduğundan bahsettik. Bu kapsamda özetle elektrik trafolarından yüksek performans alabilmek ve meydana gelecek arızaları önleyebilmek için bakım ve onarım hizmetlerine ihtiyaç duyulur.

Neden DÇ Mühendislik?

DÇ Mühendislik olarak elektrik mühendisliği alanında sunduğumuz kapsamlı hizmetlerle bütün ihtiyaçlarınızı karşılamayı hedeflerken yüksek standartlarda hizmete ulaşmanız için tüm çabayı gösteriyoruz. Bu anlamda kuruluşumuzun temellerinde yatan ilkelerden bir tanesi olan müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarma amacı ile her geçen gün daha iyi hizmetler sunmanın idealini taşıyoruz. Bünyemizde bulunan mühendislerin eğitim ve beceri anlamında Türkiye’nin en iyileri arasında yer alması müşterilerimize sunduğumuz hizmetin kriterlerini belirleme açısından önemli rol oynar.

Çözüm odaklı anlayışımız çerçevesinde siz değerli iş ortaklarımızdan gelen talepleri en doğru şekilde algılıyor ve hizmetlerimizi size özel olarak şekillendiriyoruz. Üstelik projelendirme ve bütçelemede her talebe uygun çözümlerle alanında fark yaratan bir marka olma yolunda ilerliyoruz.

Elektrik trafo bakım onarım hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi, soru veya sorunlarınız varsa, tecrübeli ve bilgi birikimi yüksek elektrik mühendislerimiz ile iletişime geçebilirsiniz!

Sık Sorulan Sorular

Trafo bakımı ne kadar sürer?

Trafonun özelliklerine ve gücüne göre süre değişmekle birlikte en kısa sürede tamamlanmaktadır.

Trafo bakım fiyatları nedir?

Trafonun özelliklerine ve gücüne göre fiyatlandırma değişkenlik göstermektedir.